Gastroskopia
Jeżeli na podstawie przeprowadzonego u Państwa badania lekarskiego (wywiad i badanie fizykalne) oraz ewentualnych badań dodatkowych (np.: rentgenowskich) istnieje u Państwa podejrzenie choroby przełyku, żołądka lub dwunastnicy, wskazane jest wykonanie badania gastroskopowego. Jest ono najskuteczniejszą metodą diagnostyczną dla oceny wymienionych części przewodu pokarmowego. Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania wycinków celem stwierdzenie obecności bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za nawroty wrzodu lub też celem oceny mikroskopowej w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka, polipa lub innych zmian. Ma to zasadnicze znaczenie dla wyboru późniejszych metod leczenia. Obecnie żadne inne badanie nie oferuje takich możliwości diagnostycznych, jak gastroskopia.
Przebieg badania
Badanie gastroskopowe trwa ok. 10-15 min i nie jest bolesne. W razie potrzeby, dla większego komfortu pacjenta, można zastosować sedację.
Na badanie należy zgłosić się na czczo. Gastroskopia jest przeprowadzana zwykle w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lidokainy w aerozolu, lekarz zakłada pacjentowi plastikowy ustnik. Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła gastroskop, prosząc jednocześnie pacjenta o wykonanie odruchu połykowego. Ten moment może być nieprzyjemny i wywołać uczucie duszenia. W celu zapewnienia komfortu podczas badania, pacjent powinien “współpracować” z lekarzem. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zaledwie kilka minut, może być nieprzyjemne, lecz jest w zasadzie bezbolesne. Również pobieranie wycinków jest całkowicie bezbolesne. Instrument służący do badania jest dokładnie dezynfekowany przed każdym badaniem. Z tego powodu zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.
Możliwe powikłania
Powikłania w gastroskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Niekiedy może dojść do krwawienia, szczególnie po pobraniu wycinków.
Po badaniu
W przypadku zastosowania znieczulenia nie wolno jeść ani pić przez okres 4 godzin po zabiegu.