Kolonoskopia
Podane poniżej informacje pomogą Państwu przygotować się do kolonoskopii. Nie zastąpią jednak wizyty przygotowawczej, która jest konieczna przed badaniem. Podczas tej wizyty lekarz zaleci dogodny, indywidualnie dobrany do każdego pacjenta sposób przygotowania oraz wyjaśni, na czym polega samo badanie.
Jeżeli po przeprowadzonych badaniach i wywiadzie lekarskim, zachodzi podejrzenie istnienia zmian chorobowych w obrębie jelita grubego, zaleca się wykonanie kolonoskopii. W celu dokładnego określenia tych zmian lub wykluczenia ich istnienia przed ewentualną terapią należy wykonać badania diagnostyczne.
Zastosowanie techniki endoskopowej najczęściej nie wywołuje dolegliwości bólowych lub są one niewielkie, a sama ocena jelita jest znacznie dokładniejsza niż przy badaniu RTG i w znacznym stopniu eliminuje możliwość pominięcia zmian chorobowych. W większości przypadków nie wymaga znieczulenia ogólnego. Niekiedy kolonoskopię przeprowadza się w sedacji (uspokojenie bez utraty świadomości). Duże znaczenie ma ponadto możliwość kojarzenia badania diagnostycznego (kolonoskopia) z ewentualnym równoczesnym zabiegiem terapeutycznym (np. odcięcie polipów) w razie wykrycia tego typu zmian.
Przeprowadzenie badania
Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita, najczęściej za pomocą doustnie podanych środków przeczyszczających, wspomaganych czasami przez wlewki doodbytnicze. Sposób przygotowania określa lekarz podczas wizyty przygotowawczej. Samo badanie trwa ok. 20-60 min. i jest wykonywane przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Zabieg może być okresami nieznacznie bolesny: ewentualny ból trzeba odróżnić od stale występującego wzdęcia wynikającego z podawania powietrza do światła jelita. Wszystkie objawy występujące w trakcie badania należy zgłaszać lekarzowi.
Instrument służący do kolonoskopii jest dokładnie dezynfekowany przed każdym badaniem w specjalistycznej myjni. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do oceny histopatologicznej. Służą do tego szczypczyki. Są one przed użyciem sterylizowane, co również chroni przed zakażeniem
Po badaniu pacjent otrzymuje dokładny opis wraz z dokumentacją fotograficzną. W razie potrzeby, lekarz określa dalsze leczenie.
Możliwe powikłania
Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko (0,35%). Należą do nich: przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%) i krwawienie (0,008%), które może być opanowane metodą endoskopową poprzez założenie pętli lub klipsa za pomocą specjalnego oprzyrządowania; w innych przypadkach wymagana jest natychmiastowa operacja. Opisywane były także pojedyncze przypadki odruchowego zatrzymania akcji serca. Śmiertelność z tych powodów jest jeszcze rzadsza.
Postępowanie po badaniu
W przypadku stosowania znieczulenia nie wolno jeść ani pić przez okres 4 godzin po zabiegu. Pojawienie się jakichkolwiek niejasnych dla Pani/Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.